Dış görünüş ve zaman

Uzun zaman sonra uzunca süredir aklıma takılan bir konudan bahsetmek için yazıyorum.

Dış görünüşe ayırdığımız vakitin ömrümüzden çaldıklarından bahsetmek istiyorum. Kadın, erkek hepimiz sabahları uyanıyoruz, aynaya bakıp tipimizin çirkinliğinden yakınıp hemen duşa giriyoruz, duştan çıkıp saçımızı yapmak için uğraşıyoruz, beğenmiyoruz sağa yatıyoruz, sola yatırıyoruz, saçımızdan yarı memnun halde kıyafet kombini yapmak için uğraşıyoruz, kıyafetlerimizin arasından en uyumluları seçmeye çalışıyoruz. Okurken bile hayal edince en az 1 saatimizi aldığını farketmişizdir. Halbuki bu en az 1 saati kısaltmaya çalışsak, ömrümüzde daha dolu işlerle meşgul olmak için yıllarımız olmaz mı?

Saçlarımızı zor ve bakım gerektiren şekillere sokmak yerine hem yakışan hem daha sade ve şekil alması kolay saç modelleri tercih etsek, telafisi olmayan tek şey olan zamandan tasarruf etmez miyiz?

Kuaföre gitmeden önce günlerce saç modeli arıyoruz. Seçtiğimiz saç modelleri genellikle en uğraştırıcıları oluyor. Duş alıp aynanın karşısına geçtiğimizde bir elimizde wax bir elimizde sprey ile saçlarımızı ordan oraya yatırmaya, nasıl daha afili olur diye düşünüp şekil vermeye çalışıyoruz. Halbuki yakışan ve sade şekiller tercih ederek ne kadar da zaman kazanırız. Mağaradan çıkmış gibi olalım demiyorum tabi ki ama saçımıza ayırdığımız vakit yüzünden de diğer kazanabileceklerimizden olmamız gerek.

Peki rengarenk kıyafetler almak yerine kendimize yakışan renkleri keşfedip, sade ve diğer kıyafetlerimiz ile uyumlu olacak şekilde alışveriş yapsak, kombin yapmaya ve gün içinde giyinmeye ayırdığımız vakitten kısamaz mıyız?

Burada anlatmak istediğim kişinin kendine özenmemesi gerektiği değil, dış görünüşe fazla odaklanarak, iddialı olmak uğruna öldürdüğü vakitlerdir. Mesela siyah ve beyazın uyumu kadar daha sade, karar vermesi kolay, her ortama uyan ve herkese yakışan başka bir şey var mı? Yok, fakat biz ısrarla uymayacak renklerle uğraşıyoruz. Günlük giyimimizde hem şık duracak hem vaktimizi almayacak kıyafetler yerine absürt giyim fikirleri üretmeye çalışıyoruz.

Tek tipleşmekten bahsetmiyorum. Influencerlar takip edip, herkesten farklı olmak için onlardan giyim, saç fikirleri alıp uyguluyoruz ama işin enteresan tarafı aynı influencerları takip eden herkesle aynı oluyoruz. Şimdi benim savunduğum görüş mü tek tipleşmek yoksa farklı ve şık olmak uğruna vaktimizi öldürüp herkesle aynı kıyafetleri giymek mi tek tipleşmek? Mesela aynı cafede oturan 30 kişiden 10’u siyah pantolon, beyaz tişört giyse kimsenin gözüne batmaz fakat X influencerdan görüp benzer kıyafetleri alıp, giyen 3 kişi göze batar. Böylece giyime harcadığı bütün zamanı da çöpe gitmiş olur.

Mesela öğrenciler liseye serbest kıyafetle gidiyor. Kızlar sabah eğitimini düşünmek yerine kombin yapmak için beynini yoruyor ve dersine geç kalıyor. Aynı şey erkekler için de geçerli tabi. Pekala iş hayatı da aynı şekilde. Baktığımızda kadınlar dış görünüşlerine erkeklerden daha fazla vakit harcıyor. Bu da iş hayatında başarılı olma fikrini kadınlarda, erkeklere göre daha geri plana atıyor. Kadınlarda başarılı olma fikri geri planda kalınca, toplumumuzda bulunan cinsiyetçiliğin etkisi ile kadınlar iş hayatında erkeklerin gerisinde kalıyor. Halbuki kadınlar birbirleri ile güzellikte yarışmak yerine iş hayatında başarılı olsa kadınlar için daha iyi olmaz mı?

Saç şekillendirme ve kombin yapma süremizi günde 1 saatten günde 15 dakikaya düşürürsek 1 test daha fazla çözeriz, yabancı dilde 1 konu daha fazla öğreniriz, 30 sayfa daha fazla kitap okuruz, kısa bir dergiyi bitirebiliriz, haberlere göz atabiliriz, bu örnekler tabi ki çoğalır ama en önemlisi sevdiklerimizle 45 dakika daha fazla vakit geçirebiliriz.

Son bir söz: “Vakit varken tomurcukları topla. Zaman hâlâ uçup gidiyor ve bugün gülümseyen bu çiçek, yarın ölüyor olabilir.” -Ölü Ozanlar Derneği

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: